GRATIS EVENEMANG I STOCKHOLM

Axels Nöjesfält - Tivoli vid Råcksta Rondellen (69062)

Axels Nöjesfält - Nordens Största Tivoli vid Råckstarondellen

Tors-fre 16-22
Lördag 12-22
Söndag 12-19

Axels Nöjesfält är Skandinaviens största ambulerande tivoli, med flera resande avdelningar samt att vi ligger permanent i Malmö Folkets Park under hela säsongen.

Historik:
Axel Andreasson grundade sitt nöjesfält 1928. Innan dess hade han åkt runt tillsammans med sina föräldrar på marknader och sålt grönsaker och ägg som producerades hemma på gården. Han var affärsman och tyckte att barnen också kunde få ha lite roligt och köpte sin första lilla karusell.

Det gick bra för Axels och hans tivoli och verksamheten utvidgades snabbt efter hand med flera attraktioner. I dag har företaget ett 100 tal karuseller och är Skandinaviens absolut största ambulerande tivoli.

1970 övertog sonen Leif verksamheten. I dag är det 3:e generationen Tony och 4:e generationen Jimmy som leder företaget, vi tar nu flera uppdrag varje vecka och besöker ett 100-tal platser runt om i Skandinavien. Däribland de flesta av de större karnevaler, festivaler och marknader.

Lokal/plats: Råckstarondellen, Vällingby, T-bana: Råcksta
Datum: Torsdag den 19 april 2012 - Söndag den 22 april 2012

Mer info: Axels Tivoli



Ditt namn: * Din e-postadress:
Mottagarens namn: * Mottagarens e-postadress:
Meddelande:


hitta bästa casinon utan svensk licens